Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapare

Am citit in NCC despre cazurile in care partajul este inadmisibil: "partajul este inadmisibil in situatia uzucaparii bunului de catre unul dintre coproprietari"
Uzucaparea am aflat ca este "dobandirea dreptului de proprietate asupra unui bun prin posesia lui o anumita perioada de timp". Am divortat de fostul meu sot la sfarsitul anului 2012; el a ramas in apartamentul -bun comun, eu am domiciliul la parintii mei. Care ar fi termenul limita pentru introducerea actiunii de partaj, avand in vedere cele scrise anterior despre uzucapare.
Multumesc
Nu există termen limită, acţiunea în partaj fiind imprescriptibilă extinctiv.Uzucapiunea nu este incidentă în cazul coproprietăţii devălmaşe, adică forma coproprietăţii existentă între soţi, ca urmare a dobândirii unor bunuri comune în timpul căsătoriei.
uzucapiunea presupune, printre altele, posesia timp de 5 sau 10 ani. Cu siguranta sotul dv nu va dobandi apartamentul prin uzucapiune.