Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli de protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli de protocol

vreau sa va rog o lamurire pt.urmatoarea problema:
am cheltuieli de protocol pe care le trec nedeductibile in totalitate chiar daca o parte din ele ar putea fi deduse in limitele legale.motivul pt.care fac acest lucru este ca am cheltuieli pt.produse pe care nu am voie sa le trec pe protocol.este oare vre-o problema daca am sume destul de marisoare pe chelt.nedeductibile de protocol?
va multumesc mult.
As puncta urmatoarele aspecte:
In primul rand tva-ul afarent acestor facturi de protocol ar fi indicat sa nu il deduceti, deoarece nu sunt cheltuieli in scopul realizarii de venituri pentru activitatea firmei.
Apoi nu stiu sa existe vre-o interdicitie de valoare a cheltuielilor de protocol atat timp cat de treceti nedeductibile si platiti impozit pentru ele. ( tocmai asta se urmareste).
celeterm, utilizator
va multumesc tare mult pt.raspuns.precizez ca nu deduc tva la ele,il prind cu totul pe chelt.neded.