Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general societate de contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

societate de contabilitate

Societate de contabilitate ce desfasoare exclusiv prestari servicii contabilitate definite in contractul incheiat cu partenerii,cu cod caen 6920-are venituri mai mici de 65.000 euro la 31.12.2012.Se incadreaza incepand cu 01.02.2013 la platitor impozit pe venit 3%?
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
.... alin (6)
Nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:
a) desfăşoară activităţi în domeniul bancar;
b) desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;
c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.

Iar din normele metodologice avem:
6. Persoanele juridice care nu pot opta pentru acest sistem de impunere sunt:

a) persoanele juridice care se organizează și funcţionează potrivit legilor speciale de organizare și funcţionare din domeniul bancar (societăţile comerciale bancare, casele de schimb valutar, societăţile de credit ipotecar, cooperativele de credit etc.);
b) persoanele juridice care se organizează și funcţionează potrivit legilor speciale de organizare și funcţionare din domeniul asigurărilor (de exemplu, societăţile de asigurare-reasigurare), al pieţei de capital (de exemplu, burse de valori sau de mărfuri, societăţile de servicii de investiţii financiare, societăţile de registru, societăţile de depozitare), cu excepţia persoanelor juridice care desfășoară activităţi de intermediere în aceste domenii (brokerii și agenţii de asigurare);
c) persoanele juridice care desfășoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei și managementului.
Da,sunt de acord cu dvs.,dar desfasurand activitate exclusiv prestari de servicii de contabilitate,nu vad de ce nu am putea sa ne incadram pt.impozit pe venit.
Consultanta fiscala nu poti sa acorzi daca nu esti consultant fiscal,cel putin eu asa stiu.
Sunt de aceeasi parere, servicii de contabilitate nu inseamna consultanta, iar in norme este speficat clar ca incadrarea pe consultanta se face in urma analizei contractelor incheiate cu clientii.
-prelucrare date, nu inseamna consultanta
-intocmire rapoarte, balanta, bilant nu inseamna consultanta
-intocmire declaratii pe baza documentelor aferente nu inseamna consultanta