Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... art 302 Cod de procedura civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

art 302 Cod de procedura civila

Doresc sa aflu daca mai este valabila decizia Curtii Constitutionale cu privire la neconstitutionalitatea art 302 din Cod de procedura civila
Decizia 5621 / 6 noiembrie 2012 primata pe 30.01.2013
" * La toate aceste motive din recurs, reclamantul a mai adaugat si altele, dar printr-o cerere completatoare depusa in afara termenului legal de 15 zile prevazut de art 302 din Cod de procedura civila, motiv pentru care ele nu vor fi avute in vedere."
Multumesc anticipat !
ciprian1979, utilizator
Ultima decizie a CCR din 2012 este decizia 1094 din 20.12.2012 privind numirea unor membrii CNA.
Din câte văd nu există decizia 5621 / 6 noiembrie 2012.

Pe de altă parte, cu privire la art. 302 CPC, CC s-a pronunțat prin Decizia 501/2005 și 737/2008, iar cu privire la art. 302 ind. 1, CC s-a pronunțat prin Decizia 176/2005.

În consecință, vă rog să reveniți cu precizări asupra întrebării D-voastră.
Decizia 5621 / 6 noiembrie 2012 primita pe 30.01.2013
Am facut referire la decizia judecatorilor de la Galati, este vorba de dosarul meu. In acest dosar, judecatorii au decis cele scrise mai sus

Termenul de 15 zile este prevăzut la art. 301 CPC, iar conținutul cererii, inclusiv motivele de recurs sunt prevăzute la art. 302 ind. 1.

Ceea ce ați citat nu prea are logică, după părerea mea, dar oricum nu are legătură cu neconstituționalitatea art 320 CPC.

Din ceea ce ați citat rezultă că motivul de respingere a recursului se datorează faptului că ați depus motive de recurs după termenul de 15 zile.
La dosar au mai fost adaugate doar 2 caracterizari de la fostul sef si un coleg, si dovada ca sotia mea are hepatita C. Doar am intarit ce era deja la dosar.
Legat de neconstitutionalitatea art 302
www.avocatnet.ro/content/for...

cererea pentru recurs a fost depusa pana la depasirea termenului (15 zile).Deci se anuleaza art 301.Chiar si pentru urmatoarele completari aduse, nu cred ca se impunea nulitatea acestora.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
ciprian1979 a scris:

La dosar au mai fost adaugate doar 2 caracterizari de la fostul sef si un coleg, si dovada ca sotia mea are hepatita C. Doar am intarit ce era deja la dosar.
Legat de neconstitutionalitatea art 302
www.avocatnet.ro/content/for...

Situația D-voastră nu are legătura cu motivul de neconstituționalitate. Art. 302 ind. 1 a fost declarat neconstituțional cu privire la nulitatea absolută a recursului în cazurile în care lipsesc contul bancar, nr. de înreg. la ORC, etc.

La D-voastră se pare că s-a reținut că ați depus motive de recurs după termenul de 15 zile.

Vorbiți cu avocatul D-voastră și vă va lămuri.