Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de recurs depusã la instanþa superioarã. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de recurs depusã la instanþa superioarã. Consecinþe

Daca din eroare am depus cererea de recurs la instanta superioara, iar nu la cea care a pronuntat hotararea atacata, se va anula recursul ?
Teoretic ar trebui sa o trimita ei la instant competenta.
cererea se depune la instanta care a dat pronuntarea iar dosarul este transferat la instanta superioara, din cate stiu

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
@ ettorebariton

bun, dar eu am depus recursul la tribunal, iar instanta care a pronuntat hotararea este judecatoria... ce se va intampla ? conform art. 302 s-ar anula, dar este decizia CC prin care este declarata neconstitutionala sanctiunea... deci sper sa fie in regula
Gabriela Pintea, Consilier juridic
RECURSUL DVS ESTE NUL

Art. 302

Recursul se depune la instanţa a cărei hotărâre se atacă, sub sancţiunea nulităţii.
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
Si ce facem cu Decizia Curtii Constitutionale nr.737/2008 ?? prin care se declara neconstitutionale dispozitiile art. 302 C.proc.civ.
adi_09, utilizator