Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate dupa concediu fara plata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate dupa concediu fara plata

Buna ziua!
Pe 28 septembrie 2012 mi s-a terminat concediul de 2 ani pt ingrijirea copilului (al patrulea copil). Am lucrat pana pe 15 noiembrie 2012 dupa care, din motive personale, am cerut concediu fara plata pe o perioada cat mai lunga; mi s-a acordat concediu fara plata incepand cu 16 nov. 2012 pana pe 15 ianuarie 2013, urmand ca acesta sa fie pelungit din ianuarie pe o durata mai mare (chiar un an).
Mentionez ca sunt insarcinata cu al 5-lea copil si urmeaza sa nasc aprox. la mijlocul lui mai 2013. (Sarcina a debutat la sfarsitul lui august 2012). Nu am anuntat inca angajatorul.
Intrebarea mea este daca am dreptul la concediu de maternitate (pre si postnatal) pentru copilul pe care urmeaza sa-l nasc.
Va rog frumos, cand imi raspundeti, sa-mi indicati si baza legala (nr. lege) ca sa am argumente cand discut cu angajatorul. Va multumesc anticipat!
da, dar ce fac cu art 23 si cu motivele imputabile mie?
1. V-am mai raspuns, mai sus, ca daca dvs. ati solicitat CFP aceasta situatie va este imputabila dvs.

2. O situatie neimputabila dvs. este atunci cand hotararea este luata de angajator, fara contributia dvs., cum ar fi concedierea.