Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Banii noi...of
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Banii noi...of

Ca firma de servicii sunt sau nu obligata sa afisez deja preturile in lei noi si unde?
Ajutor!!!
Da. Trebuie precizat in toate ofertele adresate publicului.
Doar in oferte? Si cu cine am avut placerea?
*** Lege nr. 348/2004 din 14/07/2004, privind denominarea monedei naţionale, Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 664 din 23/07/2004.
"Art. 4. - (1) Preţurile şi tarifele bunurilor şi serviciilor vor fi afişate atât în monedă veche, cât şi în monedă nouă, începând cu data de 1 martie 2005 şi până la data de 30 iunie 2006.
(2) Sumele prevăzute în contractele furnizorilor de utilităţi, aflate în derulare la data de 1 martie 2005, precum şi facturile privind plata utilităţilor vor fi notificate părţilor atât în monedă veche, cât şi în monedă nouă."

***Precizarea din 10/12/2004, referitoare la unele măsuri care trebuie luate pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naţionale, Publicată in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1247 din 23/12/2004 - Ordin MFP nr. 1840/2004
"B. Documente justificative şi financiar-contabile
1. Potrivit art. 4 alin. (1) din Legea nr. 348/2004, preţurile şi tarifele bunurilor şi serviciilor vor fi afişate atât în moneda veche, cât şi în moneda nouă, începând cu data de 1 martie 2005 şi până la data de 30 iunie 2006. Afişarea se face la locul de expunere a bunurilor şi, respectiv, de prestare a serviciilor sau, în cazul furnizorilor de utilităţi, la casieriile acestor unităţi.
2. Facturile emise de furnizorii de utilităţi în perioada 1 martie - 30 iunie 2005 se întocmesc în lei vechi, cu prezentarea totalurilor de plată atât în lei vechi, cât şi în lei noi.
Prin furnizori de utilităţi se înţelege acei agenţi economici care prestează servicii sau livrează bunuri de utilitate publică, cum sunt: furnizarea energiei electrice, termice, a gazelor naturale şi a apei, canalizarea, telefonia fixă şi mobilă, transmisia de programe TV şi radio şi alte servicii similare."

Merci mult!
Acum m-am lamurit.