Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare taxa de poluare la auto vandut !?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare taxa de poluare la auto vandut !?

Se mai poate recupera taxa de poluare la un autoturism pe care l-am vandut ?
Am toate documentele masini in copie xerox .Singurul document care imi lipseste este copia certificatului de inmatriculare.

La ANAF mi-au cerut urmatoarele documente ;

1. Copie de pe Cartea de identitate.
2. Chitanţa de plată a taxei, în original.
3. Copie de pe Decizia de calcul a taxei pe poluare pentru autoturisme.
4. Copie de pe Certificatul de înmatriculare al autoturismului.
5. Copie de pe Cartea de identitate a autoturismului.

Am facut o cerere catre biroul de inmatriculari in care am solicitat sa mi-se elibereze o adeverinta din care sa rezulte perioada in care am avut autoturismul in proprietate . Acest document poate inlocui certificatul de inmatriculare ?
daca detineti toate documentele si cele de cumparare de catre dvs traduse si legalizate puteti solicitat catre instanta restituirea taxei autot ..