Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto fara talon ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto fara talon ?

Nu mai detin autoturismul,pot justifica ca mi-a apartinut,prin copie carte identitate,chitanta anaf de plata a taxei,acte radiere , etc.Cei de la fisc nu imi primesc dosarul fara copia de talon.Ce pasi pot fi urmati ?
Ce relevanţă are certificatul de înmatriculare (talonul), atât timp cât din cartea de identitate a autovehiculului reiese clar calitatea mea de proprietar, întrucât în cartea de identitate se reţin toţi proprietarii, în ordinea deţinerii autovehiculului. Aşadar această “chichiţă” şi anume solicitarea anexării la dosarul de restituire a taxei şi a Certificatului de înmatriculare pe numele proprietarului , consider că este cerută tocmai pentru a împiedica recuperarea taxelor de către proprietarii care au vândut autovehicului, ulterior plăţii taxei sub diverse forme de poluare, timbre etc.
Cum pot recupera taxa auto dacă mașină a fost radiata?
Salut.Stai linistit ca se rezolva,dar nici un coleg nu explica de unde sa il scoti,te duci la inmatriculari si depui o cerere ca doresti copia de pe certificat ,si iti mai trebuie si o copie dupa buletin.Pur si simplu le lasi la ei ,mi sa spus ca primesc raspuns la adresa din buletin.Bafta
Mai pot recupera

raiders81 a scris:

Nu mai detin autoturismul,pot justifica ca mi-a apartinut,prin copie carte identitate,chitanta anaf de plata a taxei,acte radiere , etc.Cei de la fisc nu imi primesc dosarul fara copia de talon.Ce pasi pot fi urmati ?

da Nu mai am copie talon!