Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata CAS retroactiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata CAS retroactiv

Buna ziua
Timp de 6 ani nu am avut calitatea de angajat, nici PFA. Luna aceasta o sa ma angajez, as vrea sa stiu daca voi fi obligat sa platesc retroactiv CAS?
Nu veti fi obligat la plata. Plata retroactiva priveste pe aceia care au avut venituri, nu si-au achitata contributia-situatie in care pot fi obligati sa plateasca pe 5 ani in urma contributia pe care n-au achitat-o, evident daca au fost angajati in munca sau au obtinut venituri sub alte forme.