Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... respingerea actiunii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

respingerea actiunii

pe scurt:
1.Un creditor a facut cerere de chemare in judecata(contestatie la executare) pentru partajarea unui imobil proprietete comuna codevalmas
2.Am facut intampinare in care am cerut respingerea actiunii ca inadmisibila si nefontata pe diverse motiive.Judecatorul nu a considerat ca este cazul sa discute exceptiile la inceputul procesului,din motive numai de el stiute
3.in cursul desfasurarii procesului,am solicitat reconversie,proband cu acte si martori ca participarea mea la obtinerea imobilului a fost mai mare decat a celeilalte pari,pentru care,am achitat si taxa de timbru(2000 lei)
4.Cererea de reconversie a fost admisa
5.La ultimul termen,judecatorul s-a trezit ca trebuie sa discute exceptiile,s-au discutat si apoi a ramas in pronuntare.
6.Pronuntarea este cam asa..respinge cererea princip[ala(a creditorului,cel care a intentat actiunea) si respinge si cererea de reconversie.....cu apel
Toate bune si frumoase,dar respingand cererea de chemare in judecata,am ramas cu taxa de timbru platita degeaba la reconversie..O MAI POT RECUPERA?
intrucat a fost respinsa cererea reconventionala , nu se acorda cheltuieli de judecata
taxa de timbru a-ti achitat-o pentru solutionarea cererii dvs reconventionale si nu a cererii de chemare principale in judecata
David & Zanescu S.C.P.A., Avocat