Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... "Inginer Mecanic" si "Mecanic Utilaje" - FISE DE POST
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

"Inginer Mecanic" si "Mecanic Utilaje" - FISE DE POST

Poate ma ajuta cineva si pe mine cu 2 fise de post: Inginer Mecanic si Mecanic Utilaje.
Am mare nevoie de ele, multumesc anticipat.
Numai de bine la toata lumea !
FIªÃ de POST
aferentă contractului de muncă nr. ......... din data de .....................

Denumire post: Inginer mecanic (cod ref. IM)
Locul desfăşurării muncii: conform dispoziţiilor angajatorului
Departament: Instalaţii
Subordonare: Directorului departamentului Instalaţii
Supervizare: Supervizează activitatea instalatorilor aflaţi în subordine

Relaţii funcţionale: cu angajaţii departamentelor aprovizionare, administrativ.
Scopul postului: titularul postului are rolul de a asigura aplicarea corectă a procedurilor operaţionale ale lucrărilor contractate.

Activităţi principale:

activităţi de proiectare şi de urmărire a modului de implementare a proiectului până la finalizare
întocmirea ofertelor către clienţii pentru care urmează să se desfăşoare proiecte
deplasări la clienţi pentru efectuarea de măsurători
oferirea de informaţii tehnice şi menţinerea relaţiei cu clientul pe parcursul derulării proiectului

Sarcini şi îndatoriri specifice:
Menţinerea relaţiei cu şantierul

Responsabilităţi ale postului:
Răspunde pentru calitatea negocierii contractelor/actelor adiţionale cu beneficiarii
Răspunde pentru calitatea activităţii personalului aflat în subordine, pentru fluxul operaţional avizat şi realizat în proiectele în care este implicat (proiectare, implementare, finalizare)

Autoritatea postului:
Este autorizat să avizeze şi să coordoneze fluxul operaţional al proiectelor pentru care s-a angajat

Specificaţiile postului:
studii superioare tehnice (avantaj Mecanică)
experienţă minim 3 ani în activităţi de proiectare/producţie (domeniul tehnic)
cunoştinţe avansate de lucru în AutoCAD şi/sau SolidWorks (avantaj)
cunoştinte bune de limbă engleză
permis de conducere categoria B

Deplasări
Frecvenţa: foarte des
Condiţii asigurate: diurnă, cazare, transport

Relaţiile cu alte departamente:
descrise în Regulamentul de organizare şi funcţionare şi Regulamentul de ordine interioară

Condiţii de muncă:
munca este preponderent de teren
program normal de lucru

Salarizare: Salariul brut lunar este de ..................... lei noi, la care se adaugă sporurile negociate.

Facilităţi: maşină de serviciu, telefon mobil, computer personal.
Sancţiunile aplicate pentru nerespectarea sarcinilor de serviciu, conform rigorilor prevăzute în fişa de post, sunt descrise pe larg în Regulamentul intern (ROI).

S.C. ……………………… Am luat la cunoştinţă,
Director General
……………………………. ……….………………………………

pentru mecanic, puteti s-o adaptati pe aceasta:
Data:...................................
Denumirea postului de munca:
Muncitor calificat - montaj, întretinere si reparatii instalatii de producerea energiei electrice
Încadrarea în structura organizatorica
Angajatul este subordonat direct supervizorului firmei furnizoare de echipament.
Angajatul va fi persoana de contact între supervizor si ceilalti membrii din echipa de montaj.
Responsabilitati
- Sa respecte ordinea si disciplina
- Sa realizeze lucrarile la calitatea prescrisa
- Sa respecte regulile de protectia muncii
- Inventarul sculelor utilizate
Competentele de munca
- Sa vorbeasca limba engleza sau germana la nivel de conversatie
- Pregatire profesionala într-unul din domeniile: electromecanic, mecanic, apa canal sau constructii metalice.
- Sa accepte a execta lucrari în alte meserii decât pregatirea lui profesionala
- Sa posede permis de conducere, cel putin cat B
Contextul muncii
Angajatul va lucra efectiv în echipa sa, fiind totodata persoana de contact cu supervizorul santierului.
Pregatirea si conditiile postului de munca
Dat fiind ca domeniul mediului si al energiilor regenerative este nou în România, conditiile de ocupare postului de munca au fost definit sub premisa unei specializari prealabile.
Conditiile de baza sunt:
- Cunostinte într-unul din domeniile: electromecanic, mecanic, apa canal sau constructii metalice.
- Cunoasterea limbii engleze sau germane la nivel de conversatie
- Angajatul este dispus a lucra 3-4 luni în germania pentru specializare practica
- Angajatul este dispus a lucra dupa specializare pe santiere în diferite localitati din Romania

Stagiul de practica, specializare si perfectionare în strainatate
Este conditie pentru angajarea în postul de munca mentionat mai sus.
Pe timpul deplasarii se acorda urmatoarele:
- Salariul mentionat în contractul de angajare, platit în RON pe contul bancar al angajatului
- Bilet de autobuz dus întors o data lunar, sau decontarea bonurilor de benzina daca angajatul foloseste mijlocul de transport propriu
- 35 euro pe zi diurna legala, din care angajatul îsi asigura masa, bauturile si necesarul personal.
- Cazarea este asigurata de societate, în afara diurnei
- Asigurarea medicala pentru timpul de specializare este platita de societate
Mentiune : durata calatoriei în si din Germania nu este considerata timp de lucru.
Repartitia orelor de munca va fi urmatoarea :
Se lucreaza ca. 10 ore pe zi, 6 zile pe saptamâna, astfel încât dupa ca 3 saptamâni soldul orelor lunare din contract este satisfacut si angajatul se poate întoarce pentru restul zilelor la familie.
În functie de calitatiile însusite pe perioada specializarii, exista posibilitatea de reâncadrare pe post de sef de echipa sau maistru.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil