Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... consum pausal
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

consum pausal

Pentru o asociatie de proprietari din Bucuresti, care este consumul pausal pentru apartamentele necontorizate la apa rece si apa calda? Exista o lege in care este reglementat consumul pausal de apa rece si calda? Cum ar fi legal sa calculez listele de intretinere pentru cei necontorizati?
Consum pausal inseamna cand, neavand contoare de apartament, se impart tuturor apartamentelor cheltuielile facturii cu pricina in functie de numar de persoane pentru apa sau cota-parte indiviza pentru caldura.
Asadar in cazul dv. nu se numeste consum pausal, ci consum necontorizat la unele apartamente.

Acum, in fiecare asociatie trebuie sa existe un Regulament de repartizare a consumului de apa in care se prevede cum se repartizeaza diferenta de consum intre consumul facturat de furnizor si consumul contorizat, avandu-se in vedere si un anumit procent repartizat celor care nu sunt contorizati, restul impartindu-se tuturor apartamentelor contorizate in functie de:
- cota-parte indiviza;
- consum;
sau
- numar de persoane;

Cereti comitetului executiv sa redacteze acest regulament.

Altfel fiecare de pe acest forum va va spune cate o varianta pe care o aplica in asociatia proprie.