Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale HG nr.44 din 2004
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

HG nr.44 din 2004

HG nr.44 din 2004 prin care se aprobă Normele de aplicare a Codului Fiscal

Astfel, in conformitate cu pct.122, alineatele (2) şi (3), Titlul IX., "Pentru mijlocul de transport pentru care contribuabilul nu mai poate face dovada existentei fizice, scaderea de la plata impozitului pe mijloacele de transport se face prin prezentarea unui document din care sa reiasa ca mijlocul de transport a fost dezmembrat", "In lipsa documentului prevazut mai sus, contribuabilul care nu mai poate face dovada existentei fizice a mijlocului de transport cu care figureaza inregistrat in evidentele compartimentului de specialitate al autoritatilor administratiei publice locale va prezenta o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte elementele de identificare a contribuabilului si a mijlocului de transport respectiv, documentul prin care a dobandit acel mijloc de transport, imprejurarile care au condus la pierderea acestuia", ami citat din reglementarea menţionată.
Cum interpretati acest articol? La ce se refera "PIERDEREA ACESTUIA"? La document sau la mijloc de transport?

Va multumesc.
Fiecare caz isi are particularitatile lui. Insist pe hartia de la politie cum ca a fost radiata din circulatie, ei sunt obligati sa mentioneze articolul( in functie de acel articol ar mai fi o sansa).

Cei in situatia dvs, caz identic au facut Declaratie pe propria raspundere, ca au dus auto la fier vechi, au invocat art. mentionat de dvs, iar pt o mai mare valabilitate au facut aceasta declaratie la notar, dvs avand sentinta, puteti face acest lucru, pt ca aveti elementele de identificare ale auto. Nu tb sa ma depuneti nimic altceva, vor fi obligati sa radieze, in caz contrar mergeti la un sef de serviciu. Bafta!