Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cresterea salariului minim brut 1 februarie 2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cresterea salariului minim brut 1 februarie 2013

Buna ziua. As dori sa operez in Revisal majorarea salariului minim brut pe economie de la 1 februarie 2013.Intrebarea mea este : trebuie un alt contract de munca cu noul salariu sau se depune act aditional la vechiul contract.
Modificarea salariului se face prin act aditional, sau in cazul in care aceasta intervine ca urmare e efectelor unor acte normative, si este valabila pentru mai multi salariati (ca in cazul de fata) se poate face si o decizie colectiva astfel incat (cel mai probabil intr-un tabel) fiecare salariat sa poata semna.

Ceea ce inseamna ca in Revisal va fi inregistrat numarul actelor aditionale sau a deciziei.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Daca vorbim de salariul minim, atunci modificarea se face in ziua in care se prezuma ca angajatorul a luat la cunostinta de continutul actului normativ, adica data publicarii in Monitorul Oficial.
HG 23/2013 privind salariul minim a fost publicata in MOf in data de 23.01.2013.

Modificarea se face in baza unei decizii si nu a unui act aditional ...
Multumesc!
Este interzisa emiterea de acte aditionale in cazul majorarii salariului minim ca urmare a unei reglementari?

Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Nu este interzisa dar de ce sa va bateti capul cu intocmirea lor?