Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii transmitere revisal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

transmitere revisal

Buna ziua,

De la 1.02.13 s-a modificat salariul minim pe economie , in cat timp trebuie transmis revisalul?
Modificarea salariului minim pe economie trebuia transmisa in data de 23.01.2013, conform art.4 alin.2 teza a II-a din HG nr.500/2011.
modificarea se face in ziua in care se prezuma ca angajatorul a luat la cunostinta de continutul actului normativ, adica data publicarii in Monitorul Oficial.
HG 23/2013 privind salariul minim a fost publicata in MOf in data de 23.01.2013.

Potrivit art. 4 alin (2) din HG 500/2011: Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Cum HG 23/2013 a fost publicata in MOF in data de 23.01.2013, inseamna ca aceea era data la care trebuia transmis Revisal-ul. Acum termenul este depasit si puteti risca sanctiuni din partea ITM la un eventual control.
Incheiati acte aditionale la contractele individuale de munca si sunteti in termenul de 20 de zile! Nu cred ca vor zice ceva cei da la ITM!

angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

Niciodata nu mi-a placut aceasta fraza! Si daca eu, angajator, nu am abonament la MO, si aflu despre acest HG mai tarziu, nu se prezuma data luarii la cunostinta, data la care eu am aflat?
@Peruschi

1. Nu are de ce sa intocmeasca acte aditionale la c.i.m deoarece legea spune altceva.
2. Pertinenta observatia dvs. insa s-a mediatizat peste tot, si la TV si in presa aceasta modificare a salariului minim, asa ca cel tarziu pe 31.01.2013 trebuia transmis Revisal-ul...
Intocmeste acte aditionale, la data de 01.02.2013, modificare salariu la salariul minim +1 leu. Nu se mai afla in culpa, din punctul meu de vedere si nu mai risca sanctiune. ;)