Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal- termen transmitere decizie colectiva majorare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal- termen transmitere decizie colectiva majorare salariu minim

Termenul de 19 zile lucratoare pentru transmitere revisal este valabil si pentru situatia in care se face decizie colectiva de modificare salariu minim?
Termenul este acum de 20 de zile lucratoare, indiferent daca vorbim despre decizie individuala, decizie colectiva sau act aditional de majorare a salariului.

HG 500/2011
art.4
(2) Orice modificare a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a), d)-l) se transmite în registru în termenul prevăzut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Excepţie fac situaţiile în care modificarea se produce ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti când înregistrarea în registru se face în termen de 20 de zile de la data la care angajatorul se prezumă, potrivit legii, că a luat cunoştinţă de conţinutul acesteia.
....

Art.17 C.mun.
....
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
....