Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicarea hotarârii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicarea hotarârii

Pe portalul just.ro s-a afisat pronuntarea unei hotarari de aproximativ o saptamana ,dar inca nu am primit comunicarea..Ce pot face pentru a nu intra in decadere de termen pentru apel?Avocatul nu este momentan in tara si nu are rost sa contactez altul..Va multumesc
Termenul de apel curge de la data comunicarii hotararii.Daca o parte face apel inainte de comunicarea hotararii, aceasta se socoteste comunicata la data depunerii cererii de apel.
nu acest lucru am vrut sa intreb,ci daca cumva comunicarea s-a ratacit de la instanta-posta si pana la mine,ce se poate face...
Hotararea se va redacta si se va semna in cel mult 30 de zile de la pronuntare si va cuprinde motivarea hotararii care este foarte importanta la un eventual apel.Pe site este publicata doar sentinta foarte pe scurt.Cu certitudine hotararea o veti primi impreuna cu formularul de comunicare atasat imediat ce va fi redactata.