Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... popriri girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

popriri girant

buna seara,va scriu in numele unei cunostinte care a girat o persoana.beneficiara creditului nu a mai platit ratele aferente si au fost puse popriri pe pensiile acestora atat a beneficiarei creditului cat si a girantilor de aprox.1 an de la banca de unde beneficiara are creditul ni sa spus caci li se vor opri popriri pana se va termina creditul ce as dori eu sa stiu daca sar putea face vreo ceva pentru a nu i se mai opri acele popriri atata timp cat i se popreste beneficiarei din pensie? va multumesc
Nimic, cat au girat, creditorul are dreptul sa-si recupereze banii si de la giranti.
Pt recuperarea banilor, girantii se pot indrepta in instanta impotriva beneficiarului sa obtina o hotarare care sa le dea dreptul s-o execute silit la randul lor.
Nu, banca are la dispoziţie cu siguranţă beneficiul de descutiune şi diviziune a creanţei.
va multumesc de rasp iar actiunea in instanta cand sar putea demara dupa ce se termina creditul sau chiar din timpul creditului cum ar fi mai indicat?
sa nu lasati sa treaca 3 ani de la data cand a inceput sa va retina primii bani
multumesc mult