Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului catre o terta persoana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului catre o terta persoana

Buna ziua

As dori sa stiu daca , prin imputernicire la notar, legalizata, pot primi salariul logodnicului meu in locul lui daca plata salariului se face intr-un cont bancar si nu cash.

Mentionez ca am citit in Codul Muncii
ART. 167
(1) Salariul se plãteşte direct titularului sau persoanei împuternicite de acesta

Multumesc !

Da, daca aveti procura notariala de a ridica salariul logodnicului dvs , atunci il puteti ridica de la angajatorul sau.
Multumesc !

Chiar daca salariul lui se vireaza pe un card de salarii ?
Pentru ca aici este nedumerirea mea.....plata pe card a salariului ....
Pot comunica la firma un alt cont bancar unde sa se faca plata salariul lui ?

Multumesc inca o data !
Daca plata salariului se face pe card nu se poate face plata in alt cont decat daca este precizat expres in procura notariala...
Am inteles !

Multumesc mult !