avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului catre o terta persoana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului catre o terta persoana

Buna ziua

As dori sa stiu daca , prin imputernicire la notar, legalizata, pot primi salariul logodnicului meu in locul lui daca plata salariului se face intr-un cont bancar si nu cash.


Mentionez ca am citit in Codul Muncii
ART. 167
(1) Salariul se plãteşte direct titularului sau persoanei împuternicite de acesta

Multumesc !

Cel mai recent răspuns: aimee72 , utilizator 13:02, 7 Februarie 2013
Da, daca aveti procura notariala de a ridica salariul logodnicului dvs , atunci il puteti ridica de la angajatorul sau.
Multumesc !

Chiar daca salariul lui se vireaza pe un card de salarii ?
Pentru ca aici este nedumerirea mea.....plata pe card a salariului ....
Pot comunica la firma un alt cont bancar unde sa se faca plata salariul lui ?

Multumesc inca o data !
Daca plata salariului se face pe card nu se poate face plata in alt cont decat daca este precizat expres in procura notariala...
Am inteles !

Multumesc mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce tip de imputernicire este necesara ptr ridicarea drepturilor salariale de catre un membru al familiei? znicolae9 znicolae9 Buna ziua Sunt angajat al unei companii si primesc salariul cash. Precizez ca am si o retinere salariala.lunara ,motiv ptr care am renuntat sa primesc ... (vezi toată discuția)
Cum imi iau ultimul salar daca nu mai sunt in tara? AdelaT AdelaT Buna ziua, am si eu o nedumerire. Am primit o oferta de munca din afara si am acceptat-o, fostul angajator fiind de acord sa imi desfaca contractul fara ... (vezi toată discuția)
Ridicare drepturi salariale rrobert rrobert Mi-am dat demisia cu preaviz. Intucât nu am posibilitatea să mă duc la fosta firmă să-mi ridic drepturile salariale (intre timp m-am angajat în altă ... (vezi toată discuția)