Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere Cetatenie româna pt copil 1an si jumatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere Cetatenie româna pt copil 1an si jumatate

Buna ziua,
Copilul meu este născut in SUA, cetățean american. Eu sunt maritata cu tatăl lui, cetățean roman-american. In luna Iunie 2011 m-am întors cu copilul in tara si de atunci încerc sa ii obțin acte românești. Tatăl lui a fost si el in tara câteva luni, a încercat mai mult sau mai puțin sa mă ajute sa transcriem căsătoria noastră in România si certificatul de naștere al copilului. Insa acum o luna s-a răzgândit, copilul trebuie sa rămână doar cetatean american pentru ca tatăl are mai multe beneficii astfel.
Ce alta modalitate ar fi sa imi pot face copilul cetatean roman, pentru ca apoi sa plec pentru un an iar in SUA?
Copil, avand un parinte cetatean roman, a dobandit la nastere cetatenia romana.
Legea cetateniei nr.21/1991

Dobândirea cetăţeniei române

Art. 4. - Cetăţenia română se dobândeşte prin:
a) naştere;

b) adopţie;
c) acordare la cerere.

A. Prin naştere

Art. 5. - Copiii născuţi pe teritoriul României, din părinţi cetăţeni români, sunt cetăţeni români.
Sunt, de asemenea, cetăţeni români cei care:
a) s-au născut pe teritoriul statului român, chiar dacă numai unul dintre părinţi este cetăţean român;
b) s-au născut în străinătate şi ambii părinţi sau numai unul dintre ei are cetăţenia română.
Copilul găsit pe teritoriul statului român este considerat cetăţean român, până la proba contrarie, dacă nici unul dintre părinţi nu este cunoscut.

Nu trebuie sa faceti nici un fel de demersuri, copilul este cetatean roman.
Știu aceste lucruri, insa cine imi poate elibera CNP pt copil?
Copilul fiind cetatean roman are drepturi la alocatie, servicii medicale, vaccinuri, scolarizare. Fără acest CNP cum le pot obține?
Plus ca la aeroport la intrarea in tara mi s-a spus ca el este turist in România si are dreptul la o sedere de 90 de zile maxim, altfel este ilegal si poate fi amendat. Acum dacă ies din tara, ce urmări vor fi pt ca am depășit cu mult aceste 90 de zile?
Copilul va primi CNP cand veti reusi sa transcrieti certificatul de nastere, este cetatean roman prin nastere insa trebuie inscris in registrele de stare civila romanesti, asa cum ati spus, ca nu scrie roman pe el :)
Ati reusit sa transcrieti certificatul de casatorie? Fara aceasta transcriere nu puteti merge mai departe.

Cititi ce scrie la acest link, explicatiile sunt foarte clare si detaliate:
[ link extern ]
Dupa aceea, daca mai aveti nelamuriri, reveniti.

In legatura cu iesirea din tara dupa expirarea celor 90 de zile, puteti primi amenda cf. art. 135 din OUG 194/2002 actualizata:
e) in cazul contraventiei prevazute la pct. 2, amenda se aplica dupa cum urmeaza:
(i) de la 400 lei la 700 lei, in cazul unei sederi de pana la 30 de zile dupa incetarea dreptului de sedere;
(ii) de la 600 lei la 1000 lei, in cazul unei sederi de pana la 60 de zile dupa incetarea dreptului de sedere;
(iii) de la 800 lei la 1200 lei, in cazul unei sederi de peste 60 de zile dupa incetarea dreptului de sedere.

Completare
Pana nu ii transcrieti certificatul de nastere nu puteti obtine niciunul din acele drepturi pentru el.
Ares-3, moderator
Certificatul de căsătorie nu a fost transcris.
Soțul are o situație aparte. La 17 ani a plecat din tara in Austria, acolo a fost adoptat, schimbandu-si numele. La 26 de ani a ajuns in SUA, unde si-a schimbat numele cu cel de la naștere. S-a căsătorit si a divortat tot in SUA. Niciuna din acestea nu au fost înregistrate in România.
Știu ca le pot face eu dacă am imputernicire de la el, insa nu e dispus sa mi-o dea. De teama ca odată castigata cetatenia româna de către copil eu as putea divorta de el (nu neaparat in viitorul apropiat) si as cere beneficii financiare mult mai mari decât statul american mi le-ar acorda.
Dacă ies cu copilul din tara, cand ar mai putea intra in România? Tinand cont ca are 8 luni de cand a intrat in tara. Timp in care am încercat sa facem actele, insa tatăl copilului mă ducea cu vorba si imi dau seama ca doar m-a mintit.
Alta modalitate de a obține transcrierea certificatului de naștere a copilului nu exista? Oare repatrierea copilului se poate face in acest caz?