Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arestare- recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Arestare- recurs

buna ziua,
am o cunostiinta arestata, i se da sa semneze pt recurs o hartie in penintenciar dar de fapt pe el nu l duce nimeni in instanta la recurs, e normal asa ceva sau dece fac lucrul asta?
dar arestatii cum isi pot contacta avocatii desemnati, daca nu au dreptul la telefon mobil ?
dia22 a scris:

dar arestatii cum isi pot contacta avocatii desemnati, daca nu au dreptul la telefon mobil ?

pai deaia e avocat sa mearga inclusiv la penitenciar unde poate merge fara a-i afecta dreptul la vizita si sa pregateasca apararea.
mai mult , detinutii au dreptul la convorbiri telefonice de la telefoanele instalate in locurile de detinere.
Cu drepturile cam slaba treaba...
Poate suna avocatul dar ii ia din timp...

Avocatul poate merge la inculpat dar numai avocatul angajat.
Avocatul din oficiu nu poate ajunge la inculpat.