avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arestare- recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Arestare- recurs

buna ziua,
am o cunostiinta arestata, i se da sa semneze pt recurs o hartie in penintenciar dar de fapt pe el nu l duce nimeni in instanta la recurs, e normal asa ceva sau dece fac lucrul asta?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:20, 14 Februarie 2013
dar arestatii cum isi pot contacta avocatii desemnati, daca nu au dreptul la telefon mobil ?
dia22 a scris:

dar arestatii cum isi pot contacta avocatii desemnati, daca nu au dreptul la telefon mobil ?


pai deaia e avocat sa mearga inclusiv la penitenciar unde poate merge fara a-i afecta dreptul la vizita si sa pregateasca apararea.
mai mult , detinutii au dreptul la convorbiri telefonice de la telefoanele instalate in locurile de detinere.
Cu drepturile cam slaba treaba...
Poate suna avocatul dar ii ia din timp...

Avocatul poate merge la inculpat dar numai avocatul angajat.
Avocatul din oficiu nu poate ajunge la inculpat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masura de arestare preventiva eu101 eu101 buna seara . am si eu problema .... cineva a primit mandat de arestare preventiva pe 29 de zile, astazi a fost chemat din nou in fata instantei pentru ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna ? adyr adyr Conform art.300/2 raportat la art.160/b alin.1 si 3 din Codul de procedura penala constata legala si temeinica masura arestarii preventive a inculpatului ... (vezi toată discuția)
Carantina condamnat ContSters166582 ContSters166582 Rog ajutor in drept executional - condamnatul a fost extradat si adus in Bucuresti, pe tranzit. De aici, va fi trimis in carantina 21 zile la Penitenciarul ... (vezi toată discuția)