avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proceduri file cec refuzate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proceduri file cec refuzate

Buna ziua,

Daca stie cineva, va rog mult sa imi explicati la ce sa ma astept din momentul in care o fila CEC depusa in banca nu a avut acoperire. Cunosc implicatiile specificate de lege. Ce vreau sa stiu, daca furnizorul va apela si la plangerea penala (si probabil o va face), care sunt pasii si durata acestora? Care sunt institutiile cu care ma voi confrunta si cronologia acestora? Cine stabileste NUP sau IUP? Ce cai de atac am, daca am? Pot fi cercetat si in libertate sau doar in arest? Etc...Va rog mult, explicati-mi daca stiti cum decurg aceste lucruri.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Nafets , utilizator 20:59, 16 Februarie 2009
Cent a scris:

Buna ziua,

Daca stie cineva, va rog mult sa imi explicati la ce sa ma astept din momentul in care o fila CEC depusa in banca nu a avut acoperire. Cunosc implicatiile specificate de lege. Ce vreau sa stiu, daca furnizorul va apela si la plangerea penala (si probabil o va face), care sunt pasii si durata acestora? Care sunt institutiile cu care ma voi confrunta si cronologia acestora? Cine stabileste NUP sau IUP? Ce cai de atac am, daca am? Pot fi cercetat si in libertate sau doar in arest? Etc...Va rog mult, explicati-mi daca stiti cum decurg aceste lucruri.

Multumesc
Buna seara!
Chiar daca furnizorul dvs. nu va formula plangere penala pt inselaciune, banca este obligata sa sesizeze organele de urmarire penala,
Fila CEC refuzata la plata este titlu executoriu, astfel ca se poate recupera prejudiciul pe calea executarii silite. Nu mai este necesara investirea cu formula executorie.
Intr-o prima faza, veti da declaratii la Serviciul de Investigare Fraude, ce va inainta dosarul Parchetului de pe langa Judecatorie cu propunerea de....
Puteti fi cercetat in libertate
Sunt foarte multe dosare de acest fel pe biroul celor de la Investigare Fraude. Daca fila CEC nu a avut acoperire bancara si dumneavoastra sunteti de buna credinta puteti face plata cu OP. Si in acest caz, cu siguranta se da NUP.
Cat despre cercetare, cred ca veti fi cercetare in stare de libertate (depinde de valoarea cecului- daca aceasta a fost mare si de dovedeste intentia clara a dumneavoastra de a insela , atunci se poate cere arestarea preventiva).
Stiti cumva si ce durata au aceste proceduri? Pentru ca presupun ca pe durata investigatiilor sa reusesc sa ma achit de datorii. Daca ma lasa criza... :(
Oricum, la ora actuala dureaza cateva luni. Eu va sfatuiesc , daca aveti posibilitatea sa faceti chiar plati esalonate. Chiar si o singura plata dovedeste bunele dumneavoastra intentii de a rezolva problema.

Alte discuții în legătură

Valabilitate fila cec gev gev Buna ziua, Am un client care doreste sa aman introducerea in banca a filei CEC deoarece nu are bani in cont. Am doua intrebari: 1) Cat este valabila fila ... (vezi toată discuția)
Imposibilitate neplata cec (insolventa) catalin_stavros catalin_stavros Buna seara. Am o Intrep. individ. in domeniul comertului cu articole vestimentare. Am vechime de aproape 2 ani. Am un singur furnizor de la care iau marfa cu ... (vezi toată discuția)
Raspunderea juridica a unui administrator de firma kitty24 kitty24 Daca am fost administrator al unei firme, am semnat bilete la ordin, si alte documente ale firmei, iar acum nu mai sunt, si firma nu isi poate onora biletele ... (vezi toată discuția)