Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Medierea si functionarii publici
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Medierea si functionarii publici

Profesia de mediator este o profesie liberala care desfasoara activitati intr-o societate privata ?
Calitatea de functionar public cu statut special este incompatibila cu calitatea de mediator ?
Potrivit disp L192/2006 mediatorii isi pot desfasura activitatea in cadrul unei societati civile profesionale, al unui birou in care pot functiona unul sau mai multi mediatori asociati, cu personalul auxiliar corespunzator, sau in cadrul unei organizatii neguvernamentale, cu respectarea conditiilor prevazute de lege, iar exercitarea profesiei de mediator este compatibila cu orice alta activitate sau profesie, cu exceptia incompatibilitatilor prevazute prin legi speciale.