Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit MICROINTREPRINDERE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

MICROINTREPRINDERE

Buna ziua.
O firma care are COD CAEN 6920"Activitati de contabilitate si audit financiar,consultanta in domeniu"(activitate principala) si care a avut o cifra de afaceri la sfarsitul anului 2012 mai mica de 65000EUR se incadreaza in categoria microintreprinderilor cu impozit pe venit de 3%?
Parerile sunt impartite,desi eu cred ca este o firma de consultanta si nu s-ar incadra.
Multumesc frumos.
Pai haideti sa vedem ce spune legea, respectiv art. 112 indice 2 alin. 6 Codul fiscal: "Nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care: c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului".
Codul CAEN 6920 include: servicii de înregistrare a tranzacţiilor comerciale pentru firme sau alţii; pregătirea sau auditul conturilor financiare; examinarea conturilor şi certificarea acurateţii lor; servicii de întocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice şi firme; activităţi de consultanţă şi reprezentare a clienţilor în faţa organelor fiscale. Sursa site-ul Registrului Comertului - Nomenclator CAEN.
In opinia mea atat timp cat este folosita sintagma "Nu sunt obligate"ramane ca fiecare sa aleaga intre impozit venit si impozit profit.