Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozitare concediu prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozitare concediu prenatal

Buna ziua ,as vrea sa stiu daca ,indemnizatia de concediu medical cod 08,se impoziteaza.Va multumesc.
Normele de aplicare a Codului fiscal prevad:

ART. 42
3. În categoria veniturilor neimpozabile se cuprind veniturile obţinute de persoanele fizice, potrivit legii, cum sunt:
.....
- indemnizaţia de maternitate;
- indemnizaţia pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani şi, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani, precum şi stimulentul acordat potrivit legislaţiei privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului;
- indemnizaţia pentru risc maternal;
- indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;.....