Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... daca nu sunt inscris in CCJ pierd dreptul de profesa?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

daca nu sunt inscris in CCJ pierd dreptul de profesa?

Va rog sa imi spuneti daca intr-adevar este adevarat ca daca nu esti inscris in Colegiul Nat. al Cons.Jur. nu se recunoaste faptul ca ai profesat.Adica, absolvent de facultate cu 1 an incadrat ca jurist la o firma dupa terminarea facultatii,dar nu e membru in colegiu, deoarece are alte planuri cum ar fi barou sau inm si a cons ca plateste taxa degeaba, nu se recunoaste acel an vechime in profesie...adica stiu nu poti reprezenta la Curtea de apel...stampila,dar in rest...In legea privind exercitarea prof de cons jur nu am gasit asa ceva...unde scrie...Va rog un sfat si multumesc
Din punctul meu de vedere, este o aberatie acesta sustinere. Nu exista nicio reglementare in acest sens.
Dovada exercitarii profesiei este atestata de cartea de munca.
Nu exista o obligatie privind inscrierea in UCCJ. Va puteti inscrie in alta asociatie profesionala fara probleme(taxele sunt cu mult mai mici).
Numai pentru cei angajati pe baza de c.i.m., dovada exercitarii se poate face cu carnetul de munca.
Pentru functionarii publici - raport de serviciu - dovada se poate face cu o adeverinta emisa de institutia publica.
Conditia esentiala este sa se poata face dovada ca esti angajat pe postul de consilier juridic inainte de a te putea inscrie in UCCJ sau alta asociatie profesionala similara.