Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de constituire uzufruct viager intre sotie si sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de constituire uzufruct viager intre sotie si sot

buna ziua,

actul de constituire de uzufruct viager inntre sotia mea si mine este acelasi lucru cu donatia cu cuzufruct viager intre mine si ea?
uzufructul viager este un dezmembramant al dreptului de proprietate. Ar trebui ca proprietatea sa fie a altcuiva si sotul/sotia sa se bucure de acest uzufruct.

Reformuland : daca casa e a lor, nu mai pot constitui acest uzufruct
casa a fost a mea, eu i-am cedato sotiei printr-un contract de vanzare cumparare cand nu eram casatoriti, dupa doua luni ne-am casatorit si dupa casatorie a facut un act de costituire de uzufruct viager, si fara sa ma instiinteze a sters uzufructul ppe motiv ca a fost o donatie intre soti si acum a inaintat actele de divort si printr-un alt proces cere evacuarea mea. ce sanse mai am sa mi pastrez uzufructul
Daca vi s a constituit uzufructul cu titlu gratuit este o donatie. donatia intre soti esre revocabila.....