Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu tata

Daca mama isi ia concediu de maternitate 2 ani, tatal are dreptul si el la concediu dupa nastere sau nu?

Multumesc anticipat.
1. Concediul de maternitate este concediul de 126 de zile de sarcina si lauzie (pre si postnatal) si se acorda numai mamei deoarece numai ea naste (tatii inca nu nasc).

2. Cred ca vreti sa discutam de concediul pentru cresterea copilului (CCC) care este de pana la implinirea varstei copilului de 1 an sau 2 ani, depinde pentru ce varianta optati.

3. - CCC poate fi luat de oricare din parinti.
- Daca va hotarati sa intrati dvs. in CCC sotul trebuie si el sa intre cel putin o luna in CCC.
- Daca sotul nu doreste atunci se reduce CCC pentru dvs. cu o luna.

4. Daca ati dorit sa va referiti la altceva, reveniti.