avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu tata

Daca mama isi ia concediu de maternitate 2 ani, tatal are dreptul si el la concediu dupa nastere sau nu?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:12, 14 Februarie 2013
1. Concediul de maternitate este concediul de 126 de zile de sarcina si lauzie (pre si postnatal) si se acorda numai mamei deoarece numai ea naste (tatii inca nu nasc).

2. Cred ca vreti sa discutam de concediul pentru cresterea copilului (CCC) care este de pana la implinirea varstei copilului de 1 an sau 2 ani, depinde pentru ce varianta optati.

3. - CCC poate fi luat de oricare din parinti.
- Daca va hotarati sa intrati dvs. in CCC sotul trebuie si el sa intre cel putin o luna in CCC.
- Daca sotul nu doreste atunci se reduce CCC pentru dvs. cu o luna.

4. Daca ati dorit sa va referiti la altceva, reveniti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Post natal BoarIonut BoarIonut Doresc sa stiu daca eu ca tata o sa intru in post natal trebui sa lucrez inca 42 de zile de la nasterea copilului? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate mishu123 mishu123 doresc sa stiu cine este in masura sa imi acorde concediul de maternitade(medicul actual sau cel pe care l-am avut) ,cate zile si cu ce data .sunt in concediu ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil liliananeg liliananeg am nascut pe data de 20.03.2011 ma pot intoarce la scoala la 01.09.2012 ? conform legilor in vigoare:( bebe ar avea un an jumate (vezi toată discuția)