Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general comert online
Discuție deschisă în Contabilitate în general

comert online

buna ziua, am infiintat de catve luni un srl-d, deocamdata am depus toate declaratiile pe zero pentru ca nu am inceput activitatea, doresc sa desfasor o activitate de comert online cu imbracaminte si accesorii luate in strainatate. Problema este ca atunci cand am dat comanda si am platit prima marfa am facut-o pe persoana fizica si factura a venit tot pe numele meu (mentionez ca sunt asociat unic si admninistatorul srl-ului). Momentan fac doar publicitate pe paginile de socializare, nu am creat inca magazinul virtual. La ce riscuri ma supun daca vand aceasta marfa ca persoana fizica, fara factura/chitanta? ce sanse sunt sa primesc vreo amenda sau sa fiu acuzata de evaziune?
De ce nu vindeti marfa firmei pe baza de borderou de achizitie? Perfect legal si fara dureri de cap.
Apelati totusi la ajutorul unui contabil sau al unei firme de conta.