Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... SCHIMBARE REGIM IMPOZITARE MICROINTREPRINDERI fara ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

SCHIMBARE REGIM IMPOZITARE MICROINTREPRINDERI fara salariati

Am rugamintea sa comentati situatia firmelor care la 31 12 2012 nu au avut salariati si au avut o CA sub 65000 euro in 2012.
Eu cred ca acestea nu sunt obligate sa treaca la impozitul pe venit pentru ca in lege se specifica clar obligatia doar pentru firmele care la 31 12 2012 indeplineau conditia de microintreprindere. Cum conditia de 1-9 salariati nu se poate schimba retroactiv, cred ca interpretarea conform careia si acestea sunt obligate sa aplice impozitul pe venit este abuziva.
Daca la 31.12.2012 nu depaseati cifra de afaceri de 65.000 euro indiferent de numarul salariatilor , de la data de 1 ian.2013 sunteti obligat sa treceti la sistemul de impozitare pe veniturile microintreprinderilor
Stiu ca acum exista aceasta interpretare la ANAF.
[ link extern ] !/

Interpretare pe care nu stiu cine si-o asuma cu semnatura si stampila.

"Numar de operator de date cu caracter personal:19935

Nr.5714/25.01.2013"

Dar ...
Obligatia din lege este definita astfel:
112 2 (3) Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 1121 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv.

la data de 31 decembrie 2012 art 1121 continea si conditia de salariati.
Din cate stiu prevederile unei legi nu se pot schimba retroactiv.
Daca legiuitorul dorea sa includa si societatile cu CA < 65000 eur cu 0 salariati era suficient sa specifice explicit "condiţiile prevăzute la art. 1121 modificate prin prezenta ordonanta".
In aceasta situatie, in cazul in care ANAF isi schimba interpretarea (asa cum a facut-o cand a interpretat impozitarea veniturilor din apicultura) nimeni dintre cei in cauza nu poate solicita rectificarea pentru ca modficarea regimului s-a facut la "solicitarea" sa.

ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);

b) *** Abrogat;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;

d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale
Conditioa cu " salariatii de la art 112 indice 1, era la litera "b" care a fost abrogata
Deci nu e vorba de interpretare, s-a modificat legea
La data de 31.12.2012 in Codul Fiscal scria:
ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
b) are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 100.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale

Conditiile s-au schimbat incepand cu 01.02.2013.
Ceea ce spuneti dvs echivaleaza cu :
" Toate persoanele juridice romane care la 31.12.2012 indeplineau conditiile de microintreprindere din 01/02/2013 sunt obligate sa treaca la regimul de impozitare de microintreprindere."
Nu am studii juridice, dar conditiile valabile la 31.12.2012 nu pot fi schimbate pe 01.02.2013:
ARTICOLUL 15
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile. (Constitutia Romaniei)
"3) Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 112^1 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv. Până la acest termen se va depune şi declaraţia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obţinut în perioada 1 ianuarie 2013 - 31 ianuarie 2013, prin excepţie de la prevederile art. 34 şi 35."