Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit microintreprindere art 112 alineat 7
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit microintreprindere art 112 alineat 7

adaugat acum Buna ziua
Am si eu o nelemurire va rog;
In 2012 am fost microantreprindere; la 31.12.2012 cifra de afaceri a fost de 428.765 ron(sub 100.000 euro) am depus declaratie 010 chiar daca nu era nevoie pentru ca nu se shimba vectorul fiscal si am bifat ca sunt si raman microintreprindere .am primit un telefon de finante si ma anunta ca am depasit plafonul de 65.000 euro la 31.12.2012 si ca incepand cu 01.02.2013 voi fi platitoare de impozit pe profit conform art 112 al 7 din og 8/2013.Exista vreun paragraf prin care se refera strict ce ipozit vor plati cei cu cifra de afaceri intre 65001euro si 100.000euro la 31.12.2012 ;art 112 al 7 lasa loc de interpretari ; multumesc anticipat

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
"ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

Daca la 31 decembrie 2012 nu indepliniti una din aceste conditii, incepand cu 01 februarie 2013 nu puteti fi platitor de impozit pe venit de 3%."