avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil , timp partial , deducere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil , timp partial , deducere personala

Buna ziua, sunt o angajata cu timp partial de munca 2h/zi, salariul brut 250 ron, venit net 209 , cu deducerea de 250 de ron pe luna , nu plateste impozit pe salariu.
La depunerea actelor pentru indemnizatia de crestere copil, mi-a fost ceruta o adeverinta de la Anaf cu veniturile impozabile, iar aici nu apare nici un venit,
Deasemenea am luat o adeverinta de stagiu de cotizare de la CAS , unde apar veniturile si sumele virate.
Este posibil sa mi se refuze dosarul?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:59, 14 Februarie 2013
1. Veti beneficia de indemnizatie pentru CCC deoarece nu conteaza cate ore pe zi lucrati.

2. - Oricum, indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 lei pe luna.
- La aceasta se mai adauga si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru ccc si alte venituri deab deab Poate o persoana care lucreaza timp de 12 luni part-time 2 ore/zi si un salariu de 200 ron sa beneficieze de concediu crestere copil? Stiu ca nu este un ... (vezi toată discuția)
Valoarea indemnizatiei concediului de maternitate (prenatal si postnatal) utilizator321 utilizator321 Buna ziua, Daca o gravida este angajata cu fractie de norma de 2h, si are un salariu brut de 245 ron pe luna, cum se calculeaza indemnizatia pentru ... (vezi toată discuția)
Ccc mihaelapruteanu mihaelapruteanu buna ziua am si eu o intrebare lucrez de 1 an si 6 luni cu contract de munca si am ramas insarcinata ( mentionez ca contractul este pe o perioada nedeterminata ... (vezi toată discuția)