Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare -D 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare -D 394

sunt o soc cu tva la incasare, in D394 c e trec: toate facturile emise si achizitionate, indiferent daca deduc sau colectez tva la ele?
omfp 1992/2012 -tot ce s-a primit si s-a emis in perioada de raportare-indiferent daca deduceti sau colectati .

“1. Declarația se completează și se depune de către:
a) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 153
din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare,
denumită în continuare Codul fiscal și care sunt obligate la plata taxei conform art. 150 alin.
(1) și (7) din Codul fiscal, pentru operațiuni impozabile în România conform art. 126 alin. (1)
și taxabile cu cota prevăzută de lege. Declarația se depune pentru orice operațiune taxabilă
pentru care, conform titlului VI din Codul fiscal, este emisă o factură, inclusiv pentru
avansuri, precum și pentru operațiunile la care se aplică sistemul TVA la încasare.
Declarația trebuie să conțină toate facturile care au fost emise în perioada de
raportare, inclusiv cele care au înscrisă mențiunea “taxare inversă“ sau “TVA la încasare”.
Declarația nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare;
b) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 153
din Codul fiscal, care realizează în România, de la persoanele impozabile înregistrate în
scopuri de TVA în România, achiziții de bunuri sau servicii taxabile cu cota prevăzută de lege.
Declarația trebuie să conțină toate facturile care au fost primite în perioada de
raportare, inclusiv cele care au înscrisă mențiunea “taxare inversă“ sau “TVA la încasare”.
Declarația nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare.
…………………………
Carmen Jurubita, Contabil
deci , va rog mai explicit, intocmesc D394 cu toate facturile?
Da , intocmiti D394 pt toate facturile aferente lunii de declarare.
Daca pana acum se mergea pe declararea facturilor in functie de exigibilitatea taxei, din 2013 a fost scos acest aspect.Veti declara in functie de data emiterii facturilor , atat pentru ce achizitionati cat si pentru ce livrati.
Carmen Jurubita, Contabil