avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort cu art.934 CPC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort cu art.934 CPC

In cazul divortului in care se invoca art. 934 CPC si este considerat "vinovat" reclamantul pentru ca paratul a parasit domiciliul de peste 2 ani, va plati acesta (reclamantul) cheltuieli de judecata? In ce conditii?#-o
Cel mai recent răspuns: Patrick_ , utilizator 12:38, 15 Februarie 2013
In cazul art. 934 NCPC divortul se pronunta din culpa ambilor soti, iar cheltuielile si le suporta fiecare in parte.

Daca se invoca culpa exclusiva a unuia dintre soti atunci casatoria se desface pe art. 933 NCPC si in acest caz cel in culpa va achita cheltuielile.
alv84 a scris:

In cazul art. 934 NCPC divortul se pronunta din culpa ambilor soti, iar cheltuielile si le suporta fiecare in parte.

Daca se invoca culpa exclusiva a unuia dintre soti atunci casatoria se desface pe art. 933 NCPC si in acest caz cel in culpa va achita cheltuielile.


"Art. 934. - (1) Cand sotii sunt separati in fapt de cel putin 2 ani, oricare dintre ei va putea
cere divortul, asumandu-si responsabilitatea pentru esecul casatoriei. In acest caz, instanta va
verifica existenta si durata despartirii in fapt si va pronunta divortul din culpa exclusiva a
reclamantului."
Precizez ca sotului parat nu i se cunoaste domiciliul de peste 3 ani. In acest caz cum se procedeaza? Cine va plati cheltuielile cad se stipuleaza clar ca reclamantul isi asuma responsabilitatea (desi nu el a parasit domiciliul) ?

Mai bine solicitati divortul pe 933 tocmai pe motivul ca sotul dv a parasit domiciliul conjugal.

Daca nu cunoasteti domiciliul faceti verificari la evidenta populatiei - ca sa aveti dovada ca ati incercat - si va urma sa fie citat prin publicitate adica la usa instantei pe portalul instantei si la ultimul domiciliu cunoscut, sau daca instanta apreciaza necesar in ziar.
Art. 934 se aplică de egulă atunci când reclamantul este cel care a părăsit domiciliul (iar pârâtul nu vrea să introducă cerere de divorț ) .

Dacă pârâtul este cel care a părăsit dociliul este mai ușor să cereți divorțul din culpa pârâtului.
Ultima modificare: Vineri, 15 Februarie 2013
Patrick_, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasirea domiciliului, motiv de divort raluelena raluelena buna ziua!as vrea sa stiu daca mai exista notiunea de parasire de domociliu>sotul meu a parasit domiciliul,sta cu chirie.pot intyenta divort pe acest ... (vezi toată discuția)
Divort lucik22 lucik22 Buna,sunt casatorita legal din 2006,dar de 2 ani suntem separati,sotul meu fiind plecat din tara.Vreau sa divortez,el cica este de acord,dar nu vrea sa se ... (vezi toată discuția)
Divorț în lipsa acordului uneia dintre părți ContSters57553 ContSters57553 Daca nu vreau sa ii acord divortul sotului meu, acesta poate divorta? (vezi toată discuția)