Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort cu art.934 CPC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort cu art.934 CPC

In cazul divortului in care se invoca art. 934 CPC si este considerat "vinovat" reclamantul pentru ca paratul a parasit domiciliul de peste 2 ani, va plati acesta (reclamantul) cheltuieli de judecata? In ce conditii?#-o
In cazul art. 934 NCPC divortul se pronunta din culpa ambilor soti, iar cheltuielile si le suporta fiecare in parte.

Daca se invoca culpa exclusiva a unuia dintre soti atunci casatoria se desface pe art. 933 NCPC si in acest caz cel in culpa va achita cheltuielile.
alv84 a scris:

In cazul art. 934 NCPC divortul se pronunta din culpa ambilor soti, iar cheltuielile si le suporta fiecare in parte.

Daca se invoca culpa exclusiva a unuia dintre soti atunci casatoria se desface pe art. 933 NCPC si in acest caz cel in culpa va achita cheltuielile.

"Art. 934. - (1) Cand sotii sunt separati in fapt de cel putin 2 ani, oricare dintre ei va putea
cere divortul, asumandu-si responsabilitatea pentru esecul casatoriei. In acest caz, instanta va
verifica existenta si durata despartirii in fapt si va pronunta divortul din culpa exclusiva a
reclamantului."
Precizez ca sotului parat nu i se cunoaste domiciliul de peste 3 ani. In acest caz cum se procedeaza? Cine va plati cheltuielile cad se stipuleaza clar ca reclamantul isi asuma responsabilitatea (desi nu el a parasit domiciliul) ?

Mai bine solicitati divortul pe 933 tocmai pe motivul ca sotul dv a parasit domiciliul conjugal.

Daca nu cunoasteti domiciliul faceti verificari la evidenta populatiei - ca sa aveti dovada ca ati incercat - si va urma sa fie citat prin publicitate adica la usa instantei pe portalul instantei si la ultimul domiciliu cunoscut, sau daca instanta apreciaza necesar in ziar.
Art. 934 se aplică de egulă atunci când reclamantul este cel care a părăsit domiciliul (iar pârâtul nu vrea să introducă cerere de divorț ) .

Dacă pârâtul este cel care a părăsit dociliul este mai ușor să cereți divorțul din culpa pârâtului.
Patrick_, utilizator