Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna,sunt casatorita legal din 2006,dar de 2 ani suntem separati,sotul meu fiind plecat din tara.Vreau sa divortez,el cica este de acord,dar nu vrea sa se intoarca in tara pt a merge la un notar public invocand tot felul de motive,vreau sa mentionez ca nu avem copii si nu e cazul vreunui partaj,eu neavand pretentii la nimic.Ajutati-ma,cum sa procedez?Multumesc!
puteti incerca si asa.....
Divorţul pentru separarea în fapt îndelungată
Art. 934. - (1) Când soţii sunt separaţi în fapt de cel puţin 2 ani, oricare dintre ei va putea cere divorţul, asumându-şi responsabilitatea pentru eşecul căsătoriei. În acest caz, instanţa va verifica existenţa şi durata despărţirii în fapt şi va pronunţa divorţul din culpa exclusivă a reclamantului.
(2) Dacă soţul pârât se declară de acord cu divorţul, se vor aplica în mod corespunzător dispoziţiile art. 930.
In primul caz, inseamna sa-si asume vina...
Ati notificat sotul sa ii aratati ca are doua sanse: vine si termina in 30 de zile cu un cost decent sau plateste cheltuielui de judecata? Poate se incumeta.
Altfel, apelati la o cerere in instanta.