avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Termen deschidere ROL fiscal dupa succesiune si dupa ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Termen deschidere ROL fiscal dupa succesiune si dupa hotarare judecatoreasca

Care este termenul legal de deschidere a ROL-ului fiscal la primarie pentru un imobil dupa o succesiune, dar dupa o hotarare judecatoreasca? Care ar fi consecintele neindeplinirii in termen legal a acestui lucru?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 19:51, 15 Februarie 2013
30 de zile de la data dobandirii, amenda, dar nu stiu in ce cuantum.
30 de zile de la data dobandirii, iar neinregistrarea (nedeschiderea rolului fiscal) se taxeaza cu amenda
Conform art 294 cod fiscal :
...
(2) Constituie contravenţii următoarele fapte:
a) depunerea peste termen a declaraţiilor de impunere prevăzute la art. 254 alin. (5) şi (6), art. 259 alin. (6) şi (7), art. 264 alin. (4), art. 267 alin. (14) lit. b), art. 277 alin. (2), art. 281 alin. (2) şi art. 290;
b) nedepunerea declaraţiilor de impunere prevăzute la art. 254 alin. (5) şi (6), art. 259 alin. (6) şi (7), art. 264 alin. (4), art. 267 alin. (14) lit. b), art. 277 alin. (2), art. 281 alin. (2) şi art. 290;
...
(3) Contravenţia prevăzută la alin. (2) lit. a) se sancţionează cu amendă de la 60 lei la 240 lei, iar cele de la alin. (2) lit. b) - d), cu amendă de la 240 lei la 600 lei (actualizat conform HG 956/2009).

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda neinregistrare mostenire imobil ContSters292683 ContSters292683 Buna seara! Cat este amenda pentru neinregistrarea la ANAF a unei cote parti din imobil dobandit prin certificat de mostenitor? Odata aplicata amenda si ... (vezi toată discuția)
Obligativitate declaratie de impunere, terenuri si taxa habitat icoman icoman Buna ziua. Am primit o instiintare prin care Primaria Lumina, jud. Constanta ne obliga sa reinnoim Declaratiile de impunere pentru cladiri, terenuri si ... (vezi toată discuția)
Nedeclararea unui apartament Valibratu Valibratu Buna ziua Am un apartament achizitionat in 1990 pe care nu l-am declarant la fisc dar pt care am platit taxele la zi. Doresc sa stiu care este amenda si in ... (vezi toată discuția)