Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contestare act de vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contestare act de vanzare teren

Contestand un act de vanzare facut la o suma mai mica decat accea care mi s-a propus in Notificarea facuta dea arendator (la care nu m-am prezentat ) ,eu ca arendas sunt obligat sa-l cumpar la aceeasi suma cu care s-a vandut?
Buna seara,
Problema pe care dumneavoastra o expuneti tine de dreptul de preemtiune.
Daca dumneavoastra vi s-a propus un pret mai mare decat cel trecut in actualul contract de vanzare-cumparare, aveti tot dreptul sa contestati aceasta tranzactie. Practic, dumneavoastra veti deveni proprietar prin achitarea catre cumparator a sumei trecute in contract. Va reamintesc ca inainte de a actiona in instanta sa incercati rezolvarea litigiului pe calea medierii, sau daca nu, macar sa va informati cu privire la mediere si avantajele ei ( gratuit ). Altfel, sunteti pasibil de amenda.
Cu stima,
Mediator Maria S. Raduc