Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general repartizare profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

repartizare profit

Pot sa acopar pierderea anului 2012 din profitul nerepartizat, aferent anului 2011?
Pierderea anuala, stabilita prin declaratia de impozit pe profit, se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii ani consecutivi .
Pierderea fiscala anuala realizata incepand cu anul 2009, stabilita prin declaratia de impozit pe profit, se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua in ordinea inregistrarii acestora, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale in vigoare din anul inregistrarii acestora."

Carmen Jurubita, Contabil
Banuiesc ca vorbiti de pierderea contabila, nu? Daca in 2011 ati avut profit si nu l-ati repartizat, iar in 2012 aveti pierdere, atunci da, puteti recupera pierderea contabila aferenta anului 2012 din profitul nerepartizat din anii precedenti. Acest lucru trebuie specificat in hotarare AGA.