avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit nerepartizat, pierdere contabila si dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit nerepartizat, pierdere contabila si dividende

Buna ziua!

Am o microintreprindere, neplatitoare de TVA, cu domeniul de activitate servicii, vechime aprox. 10 ani, in urmatoarea situatie (sume simplificate pt. exemplificare):

- profit nerepartizat 2011 = 30.000 RON
- profit nerepartizat 2012 = 20.000 RON
- pierdere 2013 = 35.000 RON

In ce cuantum si conditii poate administratorul repartiza si ridica dividende?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: WinstonSmith , utilizator 21:23, 31 Martie 2014
Daca profitul a ramas nerepartizat 2011,2012-se face hotarare AGa de repartizare pe dividende pentru sumele dorite (puteti si partial).
In D 100-se declara impozitul aferent-pana pe 25 luna urmatoare platii dividendului.
Pentru 2013,daca doriti repartizarea pe dividende,la fel,depuneti D 100 cu impozitul aferent.
Insa,daca se face repartizarea pe anul 2013 la intocmirea situatiilor financiare si nu se plateste dividendul,pana pe 25.01.2015 aveti obligatia declararii si platii impozitului.
Impozitul pe dividende este 16% din profitul brut.Profitul net se repartizeaza.
Impozitul pe dividende este cu retinere la sursa.
Ultima modificare: Luni, 31 Martie 2014
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Pierderea din 2013 o recuperati din profitul din 2011 si 2012, iar restul il repartizati ca dividend.
Dna. Simona Oprica, nu cred ca ati inteles intrebarea. Pe 2013 e pierdere, nu am de unde sa ridic dividende. Concret, intrebarea este daca acum pierderea din 2013 trebuie acoperita cu profitul nerepartizat din 2011 si 2012 inainte de a se putea repartiza si ridica dividende?
Ultima modificare: Luni, 31 Martie 2014
WinstonSmith, utilizator
Da,scuze,am citit de sus pana jos profit.Pierderea se recupereaza din exercitiile viitoare.
Cod fiscal
ART. 26 Pierderi fiscale

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

Intrebarea initiala a fost despre dividende,nu despre recuperarea pierderii.
Ultima modificare: Luni, 31 Martie 2014
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Mda, din pacate avem doua raspunsuri contradictorii (elisica & simonaoprica). Cu tot respectul si multumirile pentru doamnele care au raspuns, mai poate cineva da un raspuns, eventual argumentat cu legislatie? Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Pierdere contabila microintreprindere simina_anca simina_anca Pana in 2009 societatea a fost platitoate de impozit microintreprindere, in 2010 platitoare de impozit pe profit, in 2011 din nou microintreprindere. In 2009 ... (vezi toată discuția)
Repartizare profit Ileana567 Ileana567 Pot sa acopar pierderea anului 2012 din profitul nerepartizat, aferent anului 2011? (vezi toată discuția)
Dividende andymi andymi Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca o microintreprindere care pana la 01.02.2013 a fost platitoare de impozit pe profit poate sa repartizeze profitul obtinut ... (vezi toată discuția)