Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs. Unde e inregistrata cererea de recurs? Unde e ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs. Unde e inregistrata cererea de recurs? Unde e inregistrat primul termen pentru

Sentinta fond judecătorie : 14.12.2012
Cererea de Recurs (nemotivat) înregistrat la 18.12.2012

Comunicare sentinta redactată la 21.02.2013.

Întrebări :

1.Când va fi termen recurs?
1.1. Nu găsesc pe portal tribunal sau curte de apel termen acordat pentru recurs.

2. Unde găsesc cererea de recurs înregistrată? (registru, condica, dosar, etc.?)

Menționez că cererea de recurs am trimis prin fax și a fost înregistrat pe portal judecătorie pe 18.12.2012., dar nu regăsesc termen acordat pentru recurs pe portal tribunal sau curte de apel.
Termenul de recurs vi se va da cand va fi inaintat dosarul de la Judecatorie la instanta de recurs. Acum probabil dosarul e tot la Judecatorie, sentinta nefiind inca redactata.
Popescu2012 a scris:

Comunicare sentinta redactată la 21.02.2013.

Din cate vad sentinta a fost redactata, si comunicata, numai ca este evident o eroare cu privire la data , data care nu poate fi 21.02.2013 pentru ca suntem abia in 16.02.
Presupunand ca data corecta este 21.01.2013 si prespunand ca sunteti intr-o cauza in care aveti un termen de recurs de 15 zile de la comunicare ( pentru ca nu ne-ati spus ce obiect are dosarul dvs. si exista si alte termene de recurs), dosarul ramane la instanta de fond pana la expirarea termenului caii de atac, apoi este inaintat instantei de recurs- tribunal, iar ulterior cauzei ii va fi fixat termenul de recurs, moment in care il veti vedea si pe portalul instantei.
Cum am luat ca reper data de 21.01.si un termen de 15 zile de recurs, in mod firesc dosarul ar fi trebuit sa fie inaintat instantei superioare pana la aceasta data, insa de multe ori dosarul este nu este inaintat imediat dupa expirarea caii de atac.
Cel mai simplu pentru dvs. este sa intrebati la arhiva instantei de fond, daca a fost inaintat si care este data inaintarii la instanta de recurs.

Mulțumesc mult pentru răspunsuri foarte competente!