Forum Discuţii juridice Executare silită Cine trebuie sa plateasca pensia de intretinere cand ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cine trebuie sa plateasca pensia de intretinere cand este somat Angajatorul?

Situatia sta astfel: hotarare judecatoreasca prin care este stabilita pensia alimentara.
Pentru ca exista si un debit de recuperat, s-a apelat la serviciile unui BEJ. S-a facut somatie catre angajator, insa ma trezesc ca pensia o plateste bunicul patern al copilului, care specifica, ce-i drept, ila momentul platii la banca, ca o face in numele fiului sau, debitorul.
Ce nu inteleg este de ce nu face angajatorul plata, mai ales ca, din cate stiu, la 3 luni se face si o actualizare cu indicele de inflatie, etc.

Poate exista o intelegere intre angajator si angajat, desi somatia a ajuns la angajator?
Si ce treaba are bunicul patern?
In speta data,angajatorul trebuie sa vireze in contul indicat de BEJ suma poprita din salariul net al respectivului ,in calitate de tert poprit.
andymaurul, utilizator
Multumesc, o sa incerc, prin avocat, sa vad ce hartii a trimis BEJ la angajator (o multinationala renumita).
Se poate cere oare si instantei sa trimita direct la angajator instiintarea de poprire, sau daca am deja dosar la BEJ (pentru ca exista o suma restanta de recuperat), nu mai are rost?