Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

ce inseamna...nu se ajusteaza deducerea initiala a TVA?ramane dedus sau nu?
Neajustarea TVA initial inseamna ca daca l-ati dedus, da, ramane dedus.
multumesc !!
La Art.148 din CF scrie ca ''Nu se ajusteaza deducerea initiala a TVA in cazul:.......la marfuri furate dovedite legal....etc.Am avut un furt la magazin si vroiam sa stiu daca colectez TVA la marfa intrata anterior si la care s-a dedus TVA(marfa din 2012)Multumesc pentru raspuns.