avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nu am fiscal de la vanzator. Cum inscriu masina?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nu am fiscal de la vanzator. Cum inscriu masina?

Buna ziua, am luat anul trecut o masina de la cineva din Valcea si nu am inscris-o pentru ca am intentat proces impotriva Serv De Inmatriculare pentru a inscrie masina fara taxa. Acum am acea decizie insa nu am fiscal de la cel care mi-a vandut-o, acesta fiind plecat din tara dupa cate am inteles. Am contractul de la neamt catre el si de la el catre mine. Nu stiu acum ce sa fac. Exista vreo posibilitate?
Ultima modificare: Luni, 18 Februarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: jacquelline , utilizator 10:06, 18 Februarie 2013
Aveti neaparata nevoie de certificatul fiscal de la vanzator, altfel cei de la Directia Taxe si Impozite nu o vor trece in evidenta dumneavoastra (am patit-o si eu)..
Cel mai simplu ar fi fost ca vanzatorul sa nu o fi luat in evidenta sa (sa nu fie inscrisa la taxe si impozite pe numele sau), iar contractul de vanzare-cumparare sa fi fost facut direct intre dumneavoastra si neamt.
Pai asta e problema din cate stiu eu ca am discutat la sfarsitul anului trecut. El nu a luat-o in evidenta desi primul rand de numere rosii a fost scos pe numele lui. Cand am vorbit la telefon anul trecut cand am inceput procesul mi-a spus ca nu are cum sa o mai ia in evidenta dupa cateva luni (de la vanzarea catre mine in martie 2012) si ca tot ce poate scoate este un certificat de la primarie cum ca nu are datorii la stat, valabil 1 luna, ce sa fac cu el daca procesul abia acum l-am terminat? Ma intreb daca a scos primul rand de nr rosii apare undeva? sau pot face cumva rost de un contract direct pe numele meu?
Nu se mai poate face contractul intre neamt si dv.,deoarece masina figureaza la serviciul inmatriculari si permise pe numele lui.Certificatul fiscal poate fi scos si acum,doar ca are nevoie de actele masinii pentru a declara masina la finante,pe contractul din germania este trecuta data dobandirii si pe cel din romania data instrainarii,el doar atat are de platit cat a tinut masina.
rares85 a scris:

Nu se mai poate face contractul intre neamt si dv.,deoarece masina figureaza la serviciul inmatriculari si permise pe numele lui.Certificatul fiscal poate fi scos si acum,doar ca are nevoie de actele masinii pentru a declara masina la finante,pe contractul din germania este trecuta data dobandirii si pe cel din romania data instrainarii,el doar atat are de platit cat a tinut masina.


Si eu cred ca este necesar ca vanzatorul sa declare masina pe numele lui. In cazul meu, am achizitionat masina cu nr. de Germania, eu fiind prima persoana care a scos nr. rosii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare masina anakyn anakyn cum se poate inmatricula o masina adusa din germania de x, x are contract vanzare cumparare cu germanul, si y a cumparat-o din ro de la x, problema e ca x a ... (vezi toată discuția)
Certificatul fiscal nu corespunde (ca data) cu contractul de v-c auto lct_adi lct_adi Buna ziua. In luna Septembrie/2012 am cumparat un autoturism din Germania pentru care am scos primele numere provizorii (rosii) .La sfarsitul aceleiasi luni ... (vezi toată discuția)
Probleme inmatriculare auto/certificat fiscal! ALDOLINO ALDOLINO Buna ziua Am si eu urmatoare problema in urma cu cc6 luni am cumparat un auto importat din Germania(nr tol Germania) Am scos cele 3 seturi de nr rosii pe ... (vezi toată discuția)