Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declaratia 205
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declaratia 205

Am doi doi salariati, profesori care sunt detasati unul la Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti si unul la un liceu din Oradea.
Va rog sa-mi spuneti cine intocmeste declaratia 205 si o trimite la ANAF?
Dvs.
Conform instructiunilor, angajatorul care ii detaseaza pe salariati are obligatia depunerii declaratiei 205 iar angajatorul la care salariatii au fost detasati si care a platit acestora veniturile salariale intocmeste statele de salarii, calculeaza impozitul si transmite lunar unitatii de la care au fost detasati informatii privind venitul brut realizat, alte deduceri, venitul baza de calcul, precum si impozitul retinut pentru angajat, in scopul completarii declaratiei.

www.avocatnet.ro/content/art...
instructiuni pentru completarea si depunerea formularului 205/ organul fiscal competent
Va multumesc fff mult pentru raspuns