Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... depistat in trafic conducand un autoturism avand ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

depistat in trafic conducand un autoturism avand permisul retinut pana la terminarea cercetarilor penale

pe 15feb.2012 am cumparat un autoturism marca [editat] cu numere de italia,cu act de vanzare cumparare legal,pe 3martie2012 am fost oprit in trafic de catre pol.rutiera cerandumise documentele si verificandumi masina politisti au constatat ca aceasta avea placutele de inmatriculare false luate tot dupa un autoturism marca alfa romeo,mau luat la sectie,am dat declaratie, au ferificat masina,miau luat alcolemia aceasta fiind 0,00,mau intrebat de unde am masina si leam spus ca asa am cumparato nestiind ca aceasta are numere false,mau pus sa sun pe cineva sa-mi aduca actul de vanzare cumparare,lau ferificat,au vazut ca este in regula,si mi-au zis:bai baiatule tu ai fost cuparator de buna credinta,dar o sa ti se intocmeasca dosar penal,cu retinerea permisului de conducere,fara drept de circulatie pana la terminarea cercetarilor penale,mi-au inapoiat masina dar fara actele de italia si placutele de inm.acestea leau oprit ca fiind probe la dosar,am venit acasa,am vorbit cu cel de la care am cumparat masina iar el mia zis ca si el a cumparato de pe internet si nul cunoaste pe acela de unde a luato ca el a luato noaptea si nu au mai facut contract de vanzare-cumparare,a doua zi am dus masina la fier vechi si am cumparat alta,aceasta avand numere de germania,nu mam putut obisnui cu idea ca nu mai pot conduce autoturisme pe drumurile publice pana la terminare cercetarilor penale si conducand masina aprope zilnic intamplarea a facut ca pe 27 ianuarie2013 la aproape un an de la primul caz sa ma opreasca un alt echipaj,leam spus ca am permisul suspendat din martie anul trecut si mau intrebat ca de atunci pana acum nu mia venit nimic acasa,nu mau chemat la parchet si leam spus ca nu,mau luat la sctie si miau facut al doilea dosar penal,va rog frumos sami spuneti si mie la ce ma pot astepta
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
ar fi trebuit sa rezolvati cel putin provizoriu situatia primului dosar, adica sa circulati cu o dovada pana la solutionarea sa, acum este destul de dificil, in principiu trebuie sa faceti toate diligentele pentru obtinerea solutiei in primul dosar dupa care sa rezolvati in al doilea... este destul de complicat de explicat... aveti de parcurs anumite proceduri
poate acum va obisnuiti sa nu mai conduceti masina pe drumurile publice.

riscati condamnare intre 6 luni si 3 ani sau amenda penala
Probabil, insa fara spor de pedeapsa la concurs... important e sa scape de amndoua, aici sta maiestria si nu e imposibil
daca in primul dosar o sa fie o pedeapsa cu suspendare,in al doilea o sa fie cu executare?