Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Se poate numi calomnie pe internet?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Se poate numi calomnie pe internet?

Buna ziua,
Sper sa ma puteti ajuta intr-un fel sau altul sa inteleg si eu de ce nu se poate face nimic in cazul in care esti pus intr-o lumina proasta cu ajutorul internetului?
Problema mea este: in urma cu 6 luni pe un anumit site pentru adulti a fost creat un cont pe numele meu cu un mesaj obscen,de altfel au mai fost postate toate numerele mele de telefon,numele,prenumele,data masterii si adresa unde locuiesc.Timp de doua saptamani am primit sms-uri si am fost apelata de diferite persoane,la ore chiar foarte mici,adresandu-mi doar cuvinte jignitoare mie.Intre timp am aflat de existenta acelui cont de pe site-ul respectiv,am apelat la administratorul acelui site rugand-ul sa stearga acel cont,ceea ce sa si intamplat,doar ca nu in totalitate(doar numerele de telefon si mesajul),datele mele personale inca mai exista si acum(nume,prenume,data nasterii si adresa).Am mai aflat si adresa de email si ip-ul de pe care a fost creat contul respectiv(mentionez ca ip-ul este unul fix si toate conectarile la acel cont au fost facute doar de pe acel ip). .
Am mers la politie si am depus plangere pentru o ancheta.In urma cu putin timp mi sa comunicat ca ancheta este inca in curs,si ca este foarte greu de dovedit faptul ca persoana aceea a creat contul acela(mai mentionez ca sa aflat numele acelei persoane si ca contractul la internet este incheiat pe numele ei).Mi sa mai comunicat ca acea persoana care a facut asta nu o sa fie pedepsita in nici un fel si ca tot eu o sa fiu cea care o sa platesc amenda intr-un final...
Intrebarea aste : chiar politia nu poate face nimic,acea persoana nu poate fi pedepsita in nici un fel??? Ce ar trebui sa fac daca ancheta nu duce la nici un rezultat?
Va multumesc,
Infractiunea de calomnie subzista si in acest caz , chiar daca a fost facuta prin internet.
Aveti posibilitatea depunerii unei plangeri penale prealabile in termen de 2 luni de la data savarsirii actiunii ilicite
.Martori exista?
Puteti sa l identificati pe faptuitor?Exista vreo persoana care va poate sprijini in acest sens ?
De ce sa platiti dvs vreo amenda , cand , in esenta, dvs ati sesizat un abuz ?
Asemenea afirmatii sunt lipsite de temei juridic.
Mijloacele de proba pot fi administrate , dar procedura este , uneori , anevoiasa.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
In nici un caz nu este vorba de insula.Mai mult decat atat insulta nu mai este fapta prevazuta de legea penala.Pot fi intrunite elementele constitutive ale infractiunii de calomnie .In mod firesc organele de cercetare penale sunt obligate sa adune probe si in favoarea dar si in defavoarea faptuitorului .In cazul in care nu va convine rezultataul cercetarilor ,impotriva rezolutiei adoptate de Parchet , in urmaa efectuarii cercetarilor in cauza , puteti face plingere la Prim Procurorul ierarhic superior si impotriva solutiei de respingere a plingerii va puteti adresa instantei de judecata .
Eu cred ca in acest caz putem vorbi nu numai de calomnie ci si de incalcarea prevederilor Legii 677/2001 cu privire la protectia datelor cu caracter personal. Adica, a postat numele si adresa pe un site, in mod public, fara a avea acordul dvs.
meroiud a scris:

In nici un caz nu este vorba de insula.Mai mult decat atat insulta nu mai este fapta prevazuta de legea penala.Pot fi intrunite elementele constitutive ale infractiunii de calomnie .In mod firesc organele de cercetare penale sunt obligate sa adune probe si in favoarea dar si in defavoarea faptuitorului .In cazul in care nu va convine rezultataul cercetarilor ,impotriva rezolutiei adoptate de Parchet , in urmaa efectuarii cercetarilor in cauza , puteti face plingere la Prim Procurorul ierarhic superior si impotriva solutiei de respingere a plingerii va puteti adresa instantei de judecata .

Gresit! Insulta si calomnia sunt incriminate in continuare, in acest sens vezi Decizia nr. 62/2007 a Curtii Constitutionale
ok.corect.