avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia CASS

Am inchiriat un imobil cu 700 lei, declarat la fisc si platesc impozit la el calculat de fisc asfel:
- venit brut estimat = 8400 lei;
- cheltuieli deductibile = 2100 lei;
- venit net estimat = 6300 lei;
- impozit = 1008 lei.
Doresc sa stiu daca trebuie sa platesc CASS si cum se calculeaza acesta, cat ar fi de plata?
Cel mai recent răspuns: Carmen Jurubita , Contabil 19:48, 18 Februarie 2013
cass= 8400-2100(25%)=6300 X 5,5% =347 lei (se rotunjeste )

ART. 296^29 Baza de calcul
(1) Pentru veniturile din cedarea folosinţei bunurilor, astfel cum sunt menţionate la art. 61, baza de calcul a contribuţiei este cea prevăzută la art. 62, 62^1 şi 62^2.
Ultima modificare: Luni, 18 Februarie 2013
Carmen Jurubita, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de impunere anuala anaf vasi_patrusel vasi_patrusel De cateva zile, mama mea a primit prin posta, de la ANAF \\"Decizia de impunere anuala pentru plata CASS\\", conform careia trebuie sa plateasca 468 ... (vezi toată discuția)
Sanatate pentru veniturile din chirii obtinute de persoane fizice in 2016 vasilemb vasilemb Inchiriez o hala la o societata comerciala si vreau sa stiu ce impozite sunt obligat sa platesc. Am inteles corect ca trebuie sa achit 16% din venitul NET ... (vezi toată discuția)
Cum aflu/calculez impozitul pe venitul global? apollo apollo M-ar interesa modalitatea de calcul a impozitului pe venitul global. Dominiciliul este in strainatate si singurul venit este cel din inchirierea apartamentului ... (vezi toată discuția)