Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia CASS

Am inchiriat un imobil cu 700 lei, declarat la fisc si platesc impozit la el calculat de fisc asfel:
- venit brut estimat = 8400 lei;
- cheltuieli deductibile = 2100 lei;
- venit net estimat = 6300 lei;
- impozit = 1008 lei.
Doresc sa stiu daca trebuie sa platesc CASS si cum se calculeaza acesta, cat ar fi de plata?
cass= 8400-2100(25%)=6300 X 5,5% =347 lei (se rotunjeste )

ART. 296^29 Baza de calcul
(1) Pentru veniturile din cedarea folosinţei bunurilor, astfel cum sunt menţionate la art. 61, baza de calcul a contribuţiei este cea prevăzută la art. 62, 62^1 şi 62^2.
Carmen Jurubita, Contabil