Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... revocare presedinte asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

revocare presedinte asociatie de proprietari

Pt. revocarea din functie a presedintelui asociatiei de proprietari si a casierilor sunt valabile si tabelele nominale cu semnaturilor locatarilor-proprietari sau este obligatoriu sa se voteze in Adunarea Generala? In Legea 230/2007 spune la un moment dat: In situatii exceptionale, hotararile pot fi luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor unei scari sau unui bloc, membri ai asociatiei de proprietari, pentru probleme care ii vizeaza direct, pe baza de tabel nominal. Se aplica si in acest caz? In plus, sambata avem Adunare Generala convocata de presedinte pt a ne prezenta situatia financiara de anul trecut. Putem completa ordinea de zi cu propunerea de revocare din functie?
daca nu sunt prezenti 50+1, adunarea generala trebuie reconvocata, si atunci se ia hotararea cu votul majoritatii celor prezenti.
Ok, va rog permiteti-mi o ultima interventie. Reconvocarea cum o putem face noi locatarii? Tot prin tabele nominale? Si cati trebuie sa semnam pt a fi legala reconvocarea? Va multumesc tuturor pt raspunurile oferite
Reconvocarea se face la fel: de catre 20% din proprietari.
Deciziile se iau cu majoritatea voturilor celor prezenti.

Dupa ce aveti semnaturile a 20% din proprietari care va dau legal puterea de a reconvoca adunarea, trebuie sa afisati data la care se face reconvocarea si ordinea de zi .

La adunarea generala extraordinara sa faceti tabel separat cu prezenta. daca nu se intruneste cvorumul, de jumatate +1, mentionati in procesul verbal al adunarii generale.
mentionati de asemenea ca adunarea a fost convocata in baza Art. 23 alin(4) . dati numar de intrare tabelului nominal cu semnaturile a 20% din proprietari si mentionati-l in procesul verbal de sedinta.
daca nu se intruneste cvorumul declarati adunarea nestatutara si mentionati ca se reconvoaca la data de........................(scrieti toate acestea in procesul verbal de sedinta)

la fel si la adunarea reconvocata, mentionati tot in procesul verbal de sedinta. demiteti fostul comitet si obligatoriu alegeti altul. bafta
merepere, utilizator
Excelent. Va multumesc mult.
sfatul meu este sa aveti mare grija cum redactati procesele verbale de sedinta. continutul lor este de mare importanta in viitor.
incercati sa obtineti caietul de procese verbale de la actualul presedinte . daca refuza.....faceti dvs altul, care ulterior va fi snuruit, sigilat si stampilat .
inca un sfat: redactati procesele verbale in dublu exemplar cu indigoo.