Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie 392
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie 392

Buna ziua,

Am si eu o situatie si nu inteleg ce declaratie trebuie sa depun si anume am o societate care are o CA pe 2012 de 1944 lei, societatea este infiintata in luna august 2012 si a fost neplatitoare de tva pana in 17 decembrie 2012, iar de atunci si pana la sfarsitul anului nu a mai emis nici o factura.

Ce declaratie trebuie sa depun 392A sau 392 B?

La 392 A nu am ce TVA sa raportez, iar daca depun 392B societatea in 17 decembrie a ridicat decizia de platitor de TVA.

Multumesc mult de tot,
392A Declaraţie informativă privind livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuate în anul ... (OPANAF 65/2013) Formular Formularul se completează de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispoziţiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, a căror cifră de afaceri, efectiv realizată la finele anului calendaristic este inferioară sumei de 220.000 lei.

Depuneti 392A cu 0(zero).
Buna ziua,

Eu initial, acum doua zile in situatia descrisa mai sus, am depus declaratia 392 B, considerand ca societatea a avut toate operatiunile fara TVA.
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? Sa fac o declaratie 392 B cu minus"-"? Si sa fac o declaratie 392 A cu ?
Sau cum pot rezolva aceasta situatie?

Multumesc mult,
Declaratia 392 nu are optiune de rectificare, dar in situatiile in care se completeaza gresit, se procedeaza ca si in cazul Declaratiei 394, se mai depune inca o declaratie cu sumele corecte.
In situatia dvs, chiar nu stiu sa va zic cum ar trebui sa procedati, mai ales ca D392 se depune si pentru cifra de afaceri 0(zero), asa incat chiar daca ati depune 392B cu 0(zero), tot nu ar fi bine.
Poate va veni altcineva cu o solutie, sau puteti intreba chiar la finante.